Odborné studie náboženství a sekt

Základní orientace v nových náboženských směrech


Úvodní slovo autora
Co znamená být Mormonem
Co znamená být Svědkem Jehovovým
Co je to křesťanská věda
Co je poselství grálu
Co znamená být Moonistou
Co znamená být v "rodině"
Kdo je extrémní charismatik
Kdo jsou Davidovští adventisté
Co je víra Baháí
Co znamená být Scientologem
Co je transcendentální meditace
Co je hnutí Haré Kršna
Co znamená být Sanyasinem
Co znamená věřit v reinkarnaci
Co znamená být satanistou
Jaká je literatura sekt
Co znamená být členem sekty

Co je víra Baháí

Z.V.: Před časem jsem dostal plakát, který říká, že více než 5 miliónů lidí používá kalendář, který má 19 měsíců o 19 dnech v každém měsíci.
Z.V.: Tento plakát jistě pochází od bahaistů, náboženské organizace, která vznikla v roce 1844 v islámském prostředí Íránu a která má dnes skutečně přes 5 miliónů členů.
Z.V.: Kdo tento kalendář sestavil?
T.N.: Byl to muž, který vlastně bahaismus založil a který je známý pod jménem Báb (brána). Tento muž právě v roce 1844 prohlásil, že má za úkol připravit cestu někomu, kdo přijde po něm a kdo bude naroveň Ježíšovi, Muhammedovi a dalším "Božím poslům". Proto se od tohoto roku počítá nový letopočet (letos je tedy rok 148). Pro bahaisty je důležitý tento kalendář už proto, že se scházejí vždy každý první den měsíci, tedy každý 19. den. Jednotlivé měsíce pak mají názvy vlastností Božích, jako např. Nádhera, Sláva, Světlo atd.
Z.V.: Ale 19x19 přece není 365?
T.N.: Máš pravdu. Aby se bahaistický kalendář neposouval oproti křesťanskému, používají se tzv. vsunuté dni. Rok začíná vždy 21. Března a od 26. 2. Do 1. 3. Jsou vsunuty čtyři nebo pět dní.
Z.V.: Zdá se , že číslo 19 je pro bahaisty důležité. Mají ještě nějaké jiné číslo, které by hrálo roli?
T.N.: Asi nejdůležitější číslem pro bahaisty je devítka. Jedno z vysvětlení říká, že jsou v devítce obsaženy všechny ostatní číslice, a proto je tedy číslem jednoty. Jednota je totiž pro bahaisty centrálním slovem. Jejich cílem je usilovat o jednotu všech náboženství, jednotu náboženství a vědy, jednotu národů, jednotné vzdělání, a dokonce i jednotný světový jazyk. Kromě toho prosazují rovnost sociální a majetkovou, rovnost mezi mužem a ženou, rovnost mezi rasami a tak podobně.
Z.V.:Kde se tento symbol devíti bahaistů projevuje ?
T.N.: Např. bahaistické chrámy mají devět stran a v každé straně jsou dveře, aby se zdůraznilo , že tyto chrámy jsou otevřeny všem náboženstvím.
Z.V.: Ale na světě je přece více druhů náboženství než devět.
ZAKLADATEL: Mirza Ali Muhammad (1819 - 1850) oznámil v roce 1844, že je "branou" (Báb), tj. předchůdcem Zaslíbeného, který má být manifestací Boží. O šest let později byl zabit. O jednom z jeho následovníků - Mizraovi Husajnu Alim (1817 - 1892) - se začalo věřit, že je tím, o němž prorokoval Báb. Mizra Husajn Ali (Bahá´u´lláh) strávil většinu života ve vězení. V roce 1863 vyhlásil v Bagdánu, že je zaslíbeným Madhin (Mesiášem), dalším v řadách Božích manifestacích po Abrahamovi, Mojžíšovi, Kršnovi, Buddhovi, Zarathuštrovi, Ježíšovi a Muhammedovi. Poslední menifestace je ještě vyhlížena. ORGANIZACE: Hnutí se rozšířilo poté, co ho roku 1912 uvedl Bahá´u´lláhův syn ´Adbu´ l-Bahá do Spojených států. Tak jako muslimové, i bahaisté, se modlí v určité denní doby a vykonávají alespoň jednou cestu do své Mekky - do chrámu ve městě Ak´ka (Akra, u Haify v Izraeli), kde zemřel Bahá´u´lláh a byl pohřben Bám. Víra Bahá´í je shrnuta do věty: "Svět je jedinou zemí a lidstvo je jejím obyvatelstvem". Toto vyznání víry v sobě zahrnuje dvanáct principů : nezávislé hledání pravdy, jednota lidské rasy, rovnost mužů a žen, univerzální vzdělání, univerzální jazyk, zrušení extrémního bohatství a chudoby, světový soudní dvůr, práce jako bohoslužba, spravedlnost a světový mír. Vznešné cíle jednoty a harmonie dnes přitahují téměř 5 miliónů následovníků na světě. Víra Bahá´í se pokládá za definitivní naplnění judaismu, buddhismu, islámu, hinduismu a křesťanství. Symbol: Znak se třemi vodorovnými rovinami (svět boha, svět manifestací a svět lidí), spojenými svislou (působení božích poslů). Po stranách dvě pěticípé hvězdy (dvojice poslů pro tuto dobu - Bába a Bahá´u´lláha).
T.N.: Ten dává pro každou dobu jednoho svého posla, svou manifestaci. Tento posel dává poznávat lidem Boží záměry na úrovni poznání ho a kulturního vývoje, na kterém se právě nacházejí. Tak přišel na svět Mojžíš, Budha, Zarathuštra, Ježíš, Muhammed a další.
Z.V.: A kdo je podle bahaistů boží manifestací pro dnešní dobu?
T.N.: Poslem božím pro naši dobu je muž, který žil v minulém století v Íránu a který se prohlásil tím poslem božím, kterého Báb v roce 1844 předpověděl. Dal si jméno Bahá´u´lláh (Sláva Boží), od něhož se pak odvozuje název Bahá´í. Spisy tohoto muže jsou považovány za inspirované a vychází z nich celé učení bahaistů. Sám byl za toto své učení celý život pro následování a vězněn v palestinské Ak´ce. Tam je také dnes Světový dům spravedlnosti - centrum Bahá´í víry.
Z.V.: Objevuje se devítka u bahaistů ještě nikde jinde než v chrámech a devíti manifestací.
T.N.: Ano. Např. i organizace bahaistů je založena na čísle devět. Na každém místě, kde je více než devět členů víry Bahá´í, se stává tato skupina samostatnou jednotkou a volí si tzv. duchovní radu, která musí být opět devítičlenná. Na druhé straně celý koncept náboženství vychází s islámu. Avšak s tím rozdílem, že v islámu je završením a posledním poslem po židovství a křesťanství Muhammed. U bahaistů jdou dále. V této věci se nemohou s muslimy shodnout, a proto jsou do dnes v islámských zemích tak pronásledováni, zatýkáni a popravováni. Např. po islámské revoluci v Íránu v roce 1979 opustily Írán deseti tisíce bahaistů, kteří dostali politický azyl v jiných zemích. Dodnes opouštějí Írán tisíce lidí ilegálně zvláště přes Pakistán a tento příliv bahaistických emigrantů na Západ podporuje šíření tohoto náboženství.
Z.V.: A představa života po smrti?
T.N.: Bahaisté často přirovnávají tento život k životu dítěte před narozením. Věří totiž, že úkolem tohoto života je rozvíjet duchovní vlastnosti člověka, které pak bude používat ve vyšším světě, do něhož přijde po smrti. Pokud na sobě nebudeme v tomto světě správně pracovat, narodíme se do vyššího světa defektní. Ve vyšším světě se budeme prý připravovat na svět ještě vyšší, atd. Vše je totiž podle bahaistů založeno na neustálé evoluci.
Ó synu člověka ! - Miluješ-li mě, odvrať se sám od sebe: a hledáš-li Mou radost, nehleď na svoji; abys mohl zemřít ve Mně a já věčně žít v tobě. Ó synu ducha ! - Není pro tebe míru, leda by ses odřekl sebe a obrátil se ke Mně; protože ti náleží oslavovat v Mém jméně, ne v tvém; skládat důvěru ve Mně, a ne v sebe, jelikož si žádám být milován sám a nade všechno, co jest. Ó synu bytí ! - Má láska je Má tvrz; kdo do ní vstoupí, je jistý a v bezpečí, ten, kdo se odvrátí, zajisté ztroskotá a zahyne. Ó synu zjevení ! - Ty jsi má tvrz; vstup, ať můžeš přebývat v bezpečí. Věz, že moje láska je v tobě, abys mne mohl nalézt u sebe.


© 1999,2000 Informační centrum pro mládež, Jan Čepelák, Vlastimil Kopeček
Kontaktní email, E-mail to Webmaster, Připomínkový formulář
Připojeno k IPEX, sponzoři zde.